Dobre przedpołudnie, dzisiaj jest piątek 6.12.2019. Imieniny obchodzi Mikuláš, jutro Ambrož.

Vystavené exponáty v Dolní ČermnéOjedinělou výstavu, čítající bezmála stovku historických rádií, měli možnost si o tomto víkendu prohlédnout obyvatelé a návštěvníci Dolní Čermné. U příležitosti čermenské pouti firma HaS Lanškroun s.r.o. poprvé zpřístupnila sbírku rádií, takže místní občané mohli vidět vzácné exponáty dřív než široká veřejnost.

V prvních minutách otevření výstavy poděkoval starosta Dolní Čermné  ing. Vlastimil Vyhnálek panu Karlu Hrodkovi za to, že šel za cílem velmi důsledně, takže muzeum rádií mohlo v obci vzniknout. Na nevelké ploše jsou soustředěny  přijímače vyrobené v rozmezí více než šedesáti let. Nejstarším vystaveným exponátem je krystalka značky Zenit  z roku 1927, nejmladší přijímač  byl vyroben v roce 1990. K údivu návštěvníků některé exponáty dokonce hrají. Více než polovina rádií je plně funkčních. Vystavené přístroje jsou vybaveny popiskami , uvádějícími značku, výrobce a rok výroby. Prozatím  neidentifikované jsou jen ojedinělé kousky.  Doc. Ing. Ladislav Maixner, CSc., který má osobní zkušenost s budováním lanškrounského elektrotechnického muzea, při otevření výstavy řekl:  „Karel touto výstavou dokazuje, že má vztah jak k řemeslu, tak k elektronice a že si váží práce našich předků.“


Karel Hrodek pak vysvětlil, jak k výstavě došlo? „Souvisí to se sbírkou součástek, která vznikala dost obtížně. Nyní již obsahuje několik  tisíc různých součástek a ukazuje průběh výroby za celý život Tesly. Abych některé z nich do sbírky  vůbec získal, žádal jsem známé, aby mi stahovali stará rádia a další výrobky a z nich jsem ty součástky demontoval. A potom mě začalo být líto ta rádia vyhazovat…  tak vlastně tato výstava vznikla.“  K. Hrodek se později  také rozhovořil  o konkrétních rádiích, příbězích, osobních zážitcích a pocitech s nimi spojenými. Uvedl, že cílem není sbírku nějakým výrazným způsobem dál rozšiřovat co do množství, ale zkvalitňovat ji a směřovat k vytváření určitých skupin.


Během sobotního podvečera a neděle, kdy byla výstava historických rádií v Dolní Čermné zpřístupněna, ji shlédlo přes dvě stovky návštěvníků. Oficielní otevření je plánováno na polovinu června. Poté již bude výstava v prostorách Pensionu (dříve Domu pečovatelské služby) v Dolní Čermné otevřena trvale.


Text: Marie Hrynečková
Foto: Karel Hrodek ml., Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.